יום שלישי, 25 ביולי 2023

מהי מטרת המצוות על רגל אחת?

 


מהי מטרת המצוות? על רגל אחת


תפקיד המדע בכללי הוא להבין איך המערכות החומריות הטבעיות עובדות ולעשות להם שני דברים:


א - לפתח אותם.


ב - לזרז ולקצר את התהליך הטבעי.


למשל המדע למד והבין איך האש והשמש עם גלי החום שלהם עובדים ואיך הם פועלים על התבשיל על מנת לבשל ולחמם אותו. 


ואז פיתח את תהליך החימום וזירז אותו, על ידי המיקרוגל שבו יש גלים עם קרינה חזקה והוא מסוגל לחמם מזון מהר יותר מאור השמש.


כמו כן בטבע יש נשרים ובעל חיים שעפים באוויר, המדע הבין איך הכנפיים של הנשר עובדות ויוצרות תעופה ואז פיתח את התעופה למטוס וכך קיצר את זמן הנסיעה שלנו מהארץ לחו"ל.


אם כן המדע לוקח רעיון אלוקי טבעי הקיים בטבע לומד אותו מפתח אותו ועל ידי כך הוא יכול ליצור זירוז וקיצור תהליכים טבעיים.


זה עובד בכל מיני מרחבים במדע, ברפואה בטכנולוגיה, בפסיכולוגיה ועוד הרבה, אבל החידוש הגדול של הדתות ובמרכזן ישראל שזה עובד גם במרחב המוסרי הפנימי הנפשי הערכי של האדם.


בנפש האדם יש צד טבעי אלוקי שכך האדם נברא, ולאורך ההיסטוריה האדם עובר תהליכים טבעיים שלאט לאט מפתחים אותו ועושים אותו ואת החברה טובים יותר, הבעיה שזה מתרחש נורא לאט ומלווה בהמון ייסורים.


וכאן נכנסים לפעולה התורה והמצוות של היהדות, 


הנביאים הם בדיוק כמו כל מדען רק שתחום ההתמחות שלהם אינו החומר והגוף אלא הנפש הרוח והנשמה, הם מנסים להבין איך המערכת הנפשית הרוחנית והנשמתית של האדם והעולם עובדת על ידי תקשור עם הבורא ועוד, ואז לפתח את הנפש ולזרז את תהליך ההתפתחות שלה.


למשל התורה מבינה ששיא ההתפתחות זה שהאדם יהיה טוב כמו הבורא חירותי מלא באהבה עונג שלום וחכמה ובעיקר בחיבור של בורא ונברא, שחיבור הכוונה התדמות אליו.


ובגלל שהבורא הוא רק טוב והאדם מלא ברע האדם צריך לעבור תהליך ארוך של בירור הרע ממנו ודחייתו מהאישיות שלו, זה נקרא 'עבודת הבירורים', אלא שהבירורים בטבע מתרחשים נורא לאט ומלווים בהמון סבל, 


למשל על ידי מלחמות המבררות לנו כמה זה לא נכון לחיות בפירוד, ואז אנחנו מנסים למצוא צורת חיים יותר טובה ובכך אנחנו מתקדמים לעבר השלום, ועל ידי שקרים ובגידות המבררות לנו כמה זה לא נכון שהאדם לא חי עם האמת והנאמנות, ואז אנחנו מוקיעים את זה ממנו למשהו פחות יותר.


אם כן ההיסטוריה ללא התורה היא תהליך ארוך של דחיית הרע מהאדם והפיכתו לאדם טוב הדבוק בבוראו


באה התורה ואומרת לנו בואו נפתח מהר דחיית הרע מהאדם ונזרז אותה על ידי עשיית מעשים מדוייקים הנקראים 'מצוות לא תעשה' שעניינם הכללי הוא להכיר את הרע שבי ולדחות אותו החוצה, ו: 'מצוות עשה' שעניינם הכללי להשפיע ולהטיב לזולת ובכך להידבק לבורא בהשוואת צורה אליו, בזריזות וללא ייסורים.


זהו מרחב העבודה של התורה והמצוות וזוהי מטרתם העיקרית.

 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

הנצפים ביותר