החיים - חדר כושר לפיתוח האישיותפרשת בשלח 
החיים -חדר כושר לפיתוח האישיות

בפרשה שלנו טמון יסוד אמוני נפשי חשוב מאוד שלפעמים מרוב הניסים של יציאת מצריים אפשר לפספס אותו.

על תחילת הפרשה התורה מספרת שהוציא הקב"ה את עם ישראל ממצריים והוא לא הנחה אותם בדרך שעוברת בארץ פלישתים (למרות שהיא קצרה יותר לארץ ישראל) כי אולי יפחד העם ממלחמה איתם וירצה לחזור למצריים, לכן הוא לקח אותם בדרך אחרת דרך ים סוף וכך מספרת התורה:

וַיְהִי בְּשַׁלַּח פַּרְעֹה אֶת הָעָם וְלֹא נָחָם(הנחה אותם) אֱלֹהִים דֶּרֶךְ אֶרֶץ פְּלִשְׁתִּים כִּי קָרוֹב הוּא כִּי אָמַר אֱלֹהִים פֶּן יִנָּחֵם הָעָם בִּרְאֹתָם מִלְחָמָה וְשָׁבוּ מִצְרָיְמָה: {יח} וַיַּסֵּב אֱלֹהִים אֶת הָעָם דֶּרֶךְ הַמִּדְבָּר יַם סוּף וַחֲמֻשִׁים עָלוּ בְנֵי יִשְׂרָאֵל מֵאֶרֶץ מִצְרָיִם"
נשאלת השאלה הרי הקב"ה שידד את כל מערכות הטבע במצריים ואחר כך גם קרע לשניים את ים סוף והוא יכול לעשות הכל אז למה הוא לא פשוט עושה נס ונותן  גבורה בלב של עם ישראל והם לא יפחדו לעבור דרך ארץ פלישתים ולא ירצו לחזור למצריים?

התשובה לזה היא שהקב"ה יכול הכל אבל הוא לא רוצה לשנות את האישיות של בני האדם. הוא ישנה את כל עולם הטבע אבל לא יגע באישיות של הבן אדם עצמו.

רעיון זה נובע מההבנה שכל העולם נברא לכבוד האדם לכבוד נפשו ונפשו נבראה חסרה כדי שהוא עצמו יתקן אותה ובכך יעשה הוא את עצמו ויזכה להנות מפירות עבודתו. 

וכל מה שקורה בכל המאורעות האנושיים ההיסטוריים ועולם הטבע זה רק על מנת שאנחנו נתקן את הנפש שלנו ולכן אם הקב"ה משנה את אישיות האדם אז למה הוא ברא אותו? זה מעקר את כל עבודת האדם. את שינוי האישיות האדם צריך לעשות בעצמו בזה הקב"ה לא רוצה לגעת. וכן מסביר הרמב"ם במורה נבוכים ג לב:

"והוא, שהניסים כולם, אף על פי שהם שינוי טבע אך טבע בני אדם לא ישנהו האלוה כלל על צד הנס. ומפני זה השורש הגדול אמר, "מי יתן והיה לבבם זה להם וגו'", ומפני זה באה המצווה והאזהרה והגמול והעונש. ולא אמרתי זה מפני שאני מאמין ששינוי טבע של אחד מבני אדם קשה עליו ית', אלא שהוא לא רצה כלל לעשות זה ולא ירצהו לעולם"
עיקרון רוחני זה נכון לא רק לגבי בני ישראל אלא גם בימינו אנו. לפעמים בחיים אנחנו יכולים לראות שבאשמתנו או בהשגחה אלוהית עוברים עלינו תהפוכות לפעמים מקצה לקצה אם זה טראומה או מוות חס ושלום חולי ואפילו אירועי קצה לטובה של זכייה בלוטו או מעבר חד מחו"ל לארץ ישראל חתונה או גירושים ח"ו 

אבל בסוף בסוף מי שיסתכל לעומק יראה שהאישיות נשארת אותה האישיות ורק מי שילמד ויפיק לקח מהאירוע או מהטראומה או יעבוד עליה ויפנים את מה שהיה רק הוא יצמח וישתנה מהאירוע. הקב"ה שולח לנו אתגרים אבל את הלימוד והשינוי אנחנו צריכים לעשות בעצמנו. אנחנו צריכים להזין לגדל להצמיח ולעבד ולעדן את האישיות ורק בעבודה אישיותית עקבית וכנה האישיות משתנה באמת.

שבת שלום.


אין תגובות:

פרסום תגובה

הפוסטים הנצפים ביותר